O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz! (Mt 15, 28)

Katarzyna Marcinkowska

Katarzyna Marcinkowska

- z wykształcenia filozof (MISH UJ). Szczęśliwa żona Mariusza, mama Irusia i Stefanka. Zafascynowana teologią ciała, filozofią dialogu, nowym feminizmem oraz macierzyństwem w jego wszystkich wymiarach. Szuka wciąż nowych możliwości łączenia teorii z praktyką. Autorka Kalendarza Kobiety 2014, 2015 i 2016 oraz projektu Między Niewiastami. Prowadzi warsztaty, konferencje i spotkania dla kobiet. Wraz z mężem prowadzi konferencje i warsztaty na temat miłości oraz różnic płciowych oraz kurs przedmałżeński „Przepis na Miłość!”. Wierzy w miłość na całe życie, w piękno i prawdę, w „geniusz kobiety” oraz w to, że „dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”.

URL strony:

Marto, Marto - kobiety Nowego Testamentu (6)

Marta, Marta. Marta z Betanii. Odpowiedzialna za cały dom. Pani domu. Strażniczka ogniska domowego. Starsza siostra. Zabiegana, zatroskana, ciągle w ruchu. Nie usiądzie nawet na chwilę, póki wszystko nie będzie na swoim miejscu. Chce być dobrą gospodynią, chce dobrze zaplanować posiłki i porę pracy, by nie mieć poczucia marnotrawstwa. Chce produktywności, konkretnych rezultatów i poczucia, że ma kontrolę nad wszystkim – nad domem, nad samą sobą, nad siostrą, a nawet nad Jezusem, który wkracza pod jej dach. Jej słusznej trosce i miłości towarzyszy jednak szarpanina, nerwowość i poczucie niespełnienia. Marta nie dystansuje się łatwo. Być może zapomniała zatroszczyć się o swoje serce, które potrzebuje tylko jednego. W pewnej chwili – uwiecznionej przez św. Łukasza – zapomina, że Jezus chce jej samej, a nie tego, co ona może Mu zaoferować. Nie ona pierwsza i nie ostatnia! Marta na pewno bardzo pragnie najgłębszego spotkania z Jezusem, ale chce, by wszystko było idealnie przygotowane, a Jezus mówi: „Tu i teraz. Ty i ja” Zatrzymaj się, zobacz, po co to wszystko. Spójrz w oczy Tego, dla którego to robisz. Spójrz w swoje serce, które ciągle bije w szybszym tempie, wycisz je, bo nic nie usłyszysz. Masz tylko to, co jest dzisiaj. Marta, aktywna i żywiołowa, na pewno pracuje nad sobą ze zdwojoną siłą i nigdy nie zapomni Jezusowych czułych, przyjacielskich, ale też konkretnych słów. Nie traci przy tym swojej charyzmy. Być może uczy się od swojej siostry milczenia i przyjmowania, ale nadal chce okazywać miłość na swój sposób – czynami. Może w swoją pracę włącza więcej modlitwy i pokoju. Może to ona, a nie św. Benedykt, zapoczątkowała regułę ora et labora? Na pewno słowa Pana brzmią w jej sercu nieustannie jak dzwony w kościele bijące na Anioł Pański. Przypominają jej o tym, co najważniejsze: „Marto, Martusiu, tylko jednego...”. To Marta uczy Marię działać, a nie tylko kontemplować, i słowo wcielać w czyn. Przypomina jej, że jest potrzebna wśród ludzi, że nie bez znaczenia jest to, co robi i to, gdzie jest. Po śmierci Łazarza to Marta jako pierwsza wybiega Jezusowi na spotkanie (J 11, 20), to ona pierwsza wyznaje wiarę i udowadnia, że doskonale wie, gdzie jest najlepsza cząstka.

Tekst z Kalendarza Kobiety 2017: Kobiety Nowego Testamentu

 

***

W czerwcu tego roku towarzyszy mi Marta. Pewnie nie tylko mnie, ale także wielu kobietom korzystającym z Kalendarza 2017. W tym ostatnim miesiącu przed wakacjami, w tym czasie zabiegania, planowania, podsumowania roku pracy. A jednocześnie w miesiącu, który wypełniony jest świętowaniem. Najpierw Zesłanie Ducha Świętego, później Uroczystość Najświętszej Trójcy, Boże Ciało, Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa... i można by tak dalej. Czy nie jest to miesiąc z idealnym pytaniem skierowanym wprost dla Marty: co wybierzesz? Kogo wybierzesz? Czy pamiętasz, gdzie jest najlepsza cząstka? To pytanie nie tylko do Marty, to pytanie i do mnie. 

Włącz się w tworzenie Kalendarza Kobiety 2018!

Powstaje nowy Kalendarz Kobiety...  Kalendarz na 2018 rok. Motywem przewodnim Kalendarza Kobiety 2017 były kobiety Nowego Testamentu. W kolejnym roku towarzyszyć nam będą kobiety Starego Testamentu.  W związku z tym pragnę zaprosić Was - już po raz czwarty - do włączenia się w tworzenie tego wydawnictwa. Zapraszam Was do dzielenia się refleksjami na temat kobiet Starego Testamentu (najlepiej jednej wybranej). Czego uczy Was jej historia? W jaki sposób ta postać jest Wam bliska? Wybrane wypowiedzi zostaną opublikowane w Kalendarzu. 

Na Wasze wypowiedzi czekam do 18.06.2017. Wypowiedź powinna zmieścić się w 5 zdaniach. Wysyłajcie ją na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autorki opublikowanych odpowiedzi otrzymają egzemplarz Kalendarza Kobiety na 2018 rok (po jego premierze - w październiku 2017).

uBogacONA: WEEKENDOWE REKOLEKCJE DLA KOBIET

Zaplanowałyście już swoje wakacje? Jeśli jeszcze szukacie czegoś dla siebie, to mam dla Was propozycję.

W marcu odbyły się pierwsze, organizowane przez Serce Kobiety oraz Siostry Niepokalanki, rekolekcje dla kobiet w Szymanowie pod hasłem Boskie spojrzenie. Czas na kolejny krok :-) 

Weekendowe rekolekcje dla kobiet pod hasłem uBOGAcONA odbędą się w dniach 11-13.08.2017 w Szymanowie - w Klasztorze Sióstr Niepokalanek. Rozpoczynamy w piątek o godz. 18, kończymy obiadem w niedzielę o godz. 13.

Będziemy mówić o naszym BOGActwie. Odkrywać nasze zasoby, uczyć się wdzięczności i patrzenia na to, co zostało nam dane. Będziemy dziękować. Oczywiście, nie zabraknie też miejsca na rozważania o darze kobiecości i o ŁASCE. Jeśli czujesz, że te tematy są bliskie Twojemu sercu, serdecznie zapraszamy!  

Prowadzący rekolekcje: s. Maria Donata, Katarzyna Marcinkowska oraz kapłani. 

Koszt rekolekcji: 250 zł (w tym: nocleg i wyżywienie)

Po zapisaniu się należy wpłacić zaliczkę w wysokości 50 zł (zaliczka jest zwrotna wtedy, gdy informacja zostanie przekazana z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i z miejsca skorzysta osoba z listy rezerwowej lub zaproponowana przez osobę zwalniającą miejsce) 

Pytania i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (po przesłaniu maila będziemy prosić o wypełnienie formularza)

Między nami blogerkami... o byciu między niewiastami

Z okazji Tygodnia Między Niewiastami - tygodnia świętowania kobiecych przyjaźni - zaprosiłam kilka znanych mi (w większości także offline!) kobiet, by podzieliły się z nami refleksją o tym, co dla nich znaczy bycie między niewiastami oraz jakie są ich sposoby na pielęgnowanie przyjaźni. Zachęcam do przeczytania ich wypowiedzi, a także zajrzenia na strony projektów, blogów i działań prowadzonych przez dziewczyny (z pewnością i tam znajdziecie inspiracje do budowania kobiecych relacji i spotkań między niewiastami!).    

Damska przyjaźń ewoluuje  

Przyjaźń i relacje między niewiastami są bardzo ważne dla naszej kobiecości. Potrzebujemy obecności innych pań i dziewcząt. Od tych starszych uczymy się, czerpiemy życiowe mądrości i pomysły na siebie. Te młodsze przypominają nam o spontanicznej radości, dziecięcej szczerości i wdzięczności. Jestem słaba w pielęgnacji przyjaźni, przyznaję. Mam sobie wiele do zarzucenia. Wokół mnie jest bardzo dużo kobiet, które kocham, a dla których nie znajduję odpowiedniej ilości czasu. Teraz, gdy nie widujemy się często, staram się po prostu być w 100% z nimi, gdy się spotykamy. Damska przyjaźń ewoluuje. Od zabawy lalkami, przez wiszenie na telefonie wieczorami, piżamowe imprezy i relacje z pierwszych randek, po spotkania przy kawie między wykładami, świadkowanie na ślubie, bycie matką chrzestną, rzadsze telefony i spotkania, ale oparte na latach wspólnych wspomnień i przeżyć. Tak, mam przyjaciółki jeszcze z przedszkola. :) W kontekście relacji między niewiastami nasuwa mi się jeszcze myśl, że te niewiasty to nie tylko nasze przyjaciółki i koleżanki spotkane gdzieś w szkole czy w pracy. To także nasze mamy, córki, babcie, ciocie, kuzynki, bratowe, szwagierki i teściowe. Relacje z nimi są inne, ale też potrzebne w kontekście naszej kobiecości i wartościowego życia.

Ewa Olborska | mocem

Ewa Olborska między niewiastami  Przyjaciółka na wzór Maryi

Kiedy czytam ewangeliczną historię, o tym jak młoda Maryja wybiera się w nie do końca bezpieczną, a na pewno wymagającą i trudną podróż do swojej przyjaciółki Elżbiety, w moim sercu rodzi się tylko jedno pragnienie: stawać się przyjaciółką dla innych kobiet na wzór Maryi. Dlaczego? Ponieważ taka przyjaźń wymaga odwagi i przekraczania własnych granic. Wie, czym jest biblijna miłość, bo jest: łaskawa – z troską i uwagą wysłuchuje każdego naszego zmartwienia, wątpliwości, czy obawy; cierpliwa – nieustannie czeka, nawet wtedy, kiedy my o niej zapominamy, zawsze znajdzie dla nas czas; nie zazdrości – nie porównuje się, nie zastanawia się, czy jest gorsza, nie czuje się lepsza; współweseli się z prawdą – łagodnie upomni, kiedy wymaga tego sytuacja, zwróci uwagę na zło, po które sięgamy; nie pamięta złego – nie wypomina porażek i błędów; nie unosi się gniewem – wybacza (nie raz). Przede wszystkim jednak najważniejszą cechą przyjaźni na wzór Maryi jest obecność bez względu na zmęczenie, codzienne trudności i brak czasu. Ta przyjaźń rozumie, nie stawia zbędnych pytań i ponad wszystko kocha człowieka, bo kocha też Boga.   

Ilona Chodowicz Całkiem Inna - kobieta w blasku Stwórcy

Ilona ChodowiczPo kobiecemu dodajemy sobie sił

Przyjaźń to dla mnie dłuższa, głębsza relacja. Wyrosłam już z tego, że muszę rozmawiać z przyjaciółką zawsze i o wszystkim. Bywa tak, że z niektórymi widuję się czy nawet słyszę bardzo rzadko. Ale noszę je w sercu, wiem, że przy kolejnym spotkaniu będziemy się rozumieć tak dobrze, jakbyśmy widziały się wczoraj. Teraz traktuję przyjaźń inaczej – staram się być dla, pokazać kawałek siebie, dzielić się – już nie wszystkim, ale tym, co jest dla mnie w danym momencie ważne, co przynosi radość lub chwile zastanowienia. Przyjaciółki są moją inspiracją, każda z nich jest zupełnie inna, ale wszystkie łączy duża motywacja, chęć do działania, dążenie do tego, by marzenia stawały się rzeczywistością. To podejście jest mi bardzo bliskie, dlatego w gorszych momentach patrzę na nie i dzięki nim, przypominam sobie, że się da. Że one też miewają swoje chwile niemocy, ale wspólnie, po kobiecemu dodajemy sobie sił. Często bez rozmawiania o tym, po prostu dzięki byciu, uśmiechowi, czy wspólnej kawie przy cieście skubanym przy okazji przez dzieci.

Klaudia Leszczyńska | Kucharenka

Klaudia LeszczyńskaPrzyjaźnie z kobietami dają mi poczucie ugruntowania i możliwość śmiałego dzielenia się swoimi wrażliwościami

Bycie między kobietami to dla mnie przede wszystkim doświadczenie i poszukiwanie rdzennej siły i prawdy życia. Kobiety w mojej rodzinie, szczególnie od strony mamy, mają niezwykłe historie. Cechuje je hart ducha, miłość połączona z odwagą i nieugiętość w walce o drugiego człowieka i samą siebie. Mówię o tym, ponieważ za taką kobiecością i takimi relacjami z kobietami tęsknię najbardziej – przy kobietach doświadczam, jak mocne i prawdziwe może być życie, począwszy od wielkich gestów po proste, codzienne dawanie i przyjmowanie. W kobiecie najpiękniejsza wydaje mi się bliskość, możliwość śmiałego dostępu do bycia kochanym i przyjętym. Spodobał mi się ostatnio cytat Matthewa Arnoldsa: „Jeśli kiedykolwiek przyjdzie taki czas, że kobiety z całego świata zbiorą się ze szczerej i prostej chęci niesienia pomocy ludzkości, będzie to taka siła jakiej świat jeszcze nie widział”. Wierzę w ten kierunek. Osobiście, przyjaźnie z kobietami dają mi poczucie ugruntowania i możliwość śmiałego dzielenia się swoimi wrażliwościami.

Magda Frączek, autorka piosenek | Magda Frączek

 Dopełniam swoją kobiecość nowymi barwami

Kobiecość kształtuje się w oparciu o męskość, jednak to spotkania z kobietami otwierają mi oczy na wiele aspektów kobiecości. Widzę, że od każdej „mojej niewiasty-przyjaciółki” czerpię coś innego. Dzięki temu dopełniam swoją kobiecość nowymi barwami i wdziękiem, jaki one już odkryły i mi samej pomagają go odkryć. Bycie między niewiastami to dla mnie branie od siebie i ubogacanie się wzajemnie. Kobiece relacje i przyjaźnie pielęgnuję na trzech płaszczyznach. Pierwszym jest modlitwa za te kobiety, które są dla mnie ważne. Mam je w sercu, więc jednocześnie są w mojej modlitwie. Myślę wtedy o ich pragnieniach, potrzebach, wstawiam się nimi, ale też za nie dziękuję. Ta część zbliża MNIE do nich. One może nawet nie muszą o mojej modlitwie wiedzieć, ale ona kształtuje moja postawę w stosunku do nich. Drugim etapem jest nasz kontakt codzienny. Nie mam tych bliskich mi kobiet niedaleko, w jednej miejscowości, więc korzystam z smsów, telefonu, maila, Skype. Wysyłam im często cytaty, fragmenty książek, które mnie zainspirowały, zdjęcia, luźne myśli. Wymieniamy się tym, co widzimy wokół siebie, by poczuć się choć trochę bliżej siebie. Trzeci etap to spotkania. Nie są one tak częste, jakbym tego chciała, ale za to są na wskroś delikatne, dobre. Mają swój urok którego z innymi powtórzyć się nie da. Jest w nich urok patrzenia w niebo i pokazywania sobie najpiękniejszych gwiazd.  

Marlena Bessman-Paliwoda | Małżeństwo - Mamy się dobrze

Marlena Bessman-PaliwodaWzajemne inspirowanie się do tego, by żyć jeszcze pełniej i jeszcze piękniej 

Bycie Między Niewiastami to dla mnie ogromne błogosławieństwo i przywilej. To ta sfera życia, w której moje serce, w pełnej wolności, może wzrastać i odpoczywać obok przepięknych serc moich przyjaciółek. Bycie Między Niewiastami to ciągłe, wzajemne inspirowanie się do tego, by żyć jeszcze pełniej i jeszcze piękniej. To delikatna obecność bez oceniania, lecz z pełną akceptacją i wsparciem. To duchowa troska i zjednoczenie podczas modlitwy. To dar od Tego, który pragnie naszego kobiecego piękna, dzięki któremu możemy się wciąż uBOGAcać swoją obecnością. I jestem Mu niesamowicie wdzięczna, że otacza mnie grono tak Pięknych Kobiet, bliskich memu sercu. Kobiet, które są narzeczonymi, żonami, mamami. Które uczą mnie jak wierzyć, kochać, śmiać się i płakać. I mimo natłoku codziennych obowiązków żony i mamy, pragnę dbać i pielęgnować tę sferę przyjaźni. Krótka wiadomość, spacer po parku, napisany list czy zwyczajne przypominanie sobie o tym, że jesteśmy dla siebie wzajemnie, zawsze. To skarb.

Marta Cyroń | DOMiOWO

Marta Cyroń


 

 

Przeczytaj także:

O tym, skąd wziął się pomysł na Tydzień Między Niewiastami

O spotkaniu dwóch, pięknych biblijnych przyjaciółek

O nie(d)ocenionych kobiecych przyjaźniach

O pomysłach na wspólne, twórcze spędzanie czasu

Subskrybuj to źródło RSS