Nie lękaj się, Ja jestem z tobą! (Iz 41, 10)

Geniusz kobiety

na zdj. Justyna Łazor na zdj. Justyna Łazor fot. Emilia Jaworska

Kiedyś podczas pionierskich badań nad mózgiem i anatomią stwierdzono, że nie spotyka się u kobiet obwodu głowy większego niż 53 cm. I co z tego? – możemy zapytać. Może tyle, że potwierdziło to wówczas wiekowe (dodajmy: krzywdzące i niesłuszne) przypuszczenia (albo nawet: uprzedzenia). Ponieważ sądzono, że przejawy geniuszu są możliwe tylko wtedy, gdy obwód głowy przekracza 53 cm, w 1911 r. Bayerthal wyciągnął z tego prosty wniosek: wśród kobiet nie można spotkać żadnego przypadku geniuszu. Dziś zatem kilka słów o geniuszu. I to o geniuszu kobiety - jednym z ważniejszych haseł nowego feminizmu. O tym geniuszu, w którym nie chodzi o jakieś wymiary, ale o serce.

Jesteśmy różni – powtarzamy to do znudzenia, przywołując Adama i Ewę oraz cały Boski zamysł równości, z którą ramię w ramię idzie inność (tak, logika naszego Stwórcy jest niezwykle piękna i odmienna od naszej). Ale nawet powtarzanie tej ważnej prawdy, nie sprawia, że wszyscy o tym pamiętają, że wszyscy to odczuwają, że wszyscy tego właśnie pragną. Bo może jednak słyszymy wciąż, że mężczyźni są lepsi, że to oni nad nami panują, albo wręcz przeciwnie: pół żartem, pół serio przypominamy dobitnie, że jednak to my kobiety jesteśmy „górą”, to nas stworzył Pan na końcu jako prawdziwą koronę swojego dzieła albo jak diament tej korony, ostatni, najpiękniejszy szlif i klejnot. I balansujemy wtedy na niebezpiecznej linii - między samoponiżeniem a pychą.

Przez wieki, a właściwie przez tysiąclecia uważano, że kobieta jest kimś gorszym, słabszym, wcale nierównym mężczyźnie. Zdarzało się nawet, że powołując się na słowa z Pisma Świętego, usprawiedliwiano tę nierówność jakby ona była związana wprost z Zamysłem Boga, np. przywołując słowa: ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad Tobą (Rdz 3,16) – zupełnie pomijając fakt, że są to słowa wypowiedziane już po grzechu. (A i dziś spotykam publikacje, które podtrzymują takie argumenty, np. Żona, jakiej pragnie twój mężczyzna.)

Kobieta zawsze była tajemnicza, związana mocno ze swoim ciałem i nowym życiem, była też zmienna, fizycznie słabsza, a do tego, co szczególnie ważne, kusząca swoim pięknem - jej uroda i wdzięk mogły przecież niejednego mężczyznę zwieść na manowce, stąd i lęk przed kobietą. Inność kobiety wielokrotnie odbierano nie jako przywilej, nie jako coś, przed czym można z zachwytu zaniemówić, ale coś, co przerażało. W ważnych sprawach to mężczyźni rządzili światem (raz lepiej, raz gorzej), a nasze kobiece talenty realizowały się głównie (choć nie tylko - w historii znajdziemy też kilka znanych, wielkich kobiet ;-) w zaciszu domowego ogniska.

Jan Paweł II w swoich pismach akcentował „geniusz kobiety”, powracał do tego sformułowania, apelował o jego rozpoznanie i rozpowszechnienie (a może: uświadomienie i przyjęcie?). Analogicznie, jestem tego pewna, można mówić o „geniuszu mężczyzny”, ale papież w swoich tekstach skupia się na szczególnym, kobiecym jego wymiarze, który nie został doceniony tak jak ten męski, a który próbuje się dziś sprowadzić do naszego przekleństwa, do wmówionego nam schematu postępowania, a więc i do stereotypu. To z tym geniuszem walczy dzisiaj wiele feministek (jak znane nam z mediów głośno krzyczące panie, które upierają się np. przy tym, że nie istnieje instynkt macierzyński, że nie każda kobieta chce być matką, że nie każda kobieta pragnie czułości i miłości, że aborcja nie jest dla kobiety traumą, ale normalnym zabiegiem itp.) Ten geniusz nie był doceniany przez tysiąclecia, bo wiązał się z tą innością, tajemniczością i pięknem. Jan Paweł II podkreśla jednak, że geniusz kobiety jest nam dziś szczególnie potrzebny, bo – jak samo określenie wskazuje – to jest drogocenny skarb, nasz posag od Ojca, który możemy (musimy? powinnyśmy?) wnosić do życia rodzinnego, społecznego i wszędzie, absolutnie wszędzie tam, gdzie nas On zaprowadzi. Czyli do tego świata, który wciąż jeszcze ma silnie „męski” rys, wciąż jest przez mężczyzn prowadzony. A przecież to kobieta została stworzona jako pomoc dla mężczyzny.

Czym jest geniusz? Zwykle kojarzymy go ze szczególnymi zdolnościami intelektu albo też uzdolnieniem w jakiejś dziedzinie, np. artystycznej. W czym jest więc wyjątkowa i uzdolniona kobieta?

W encyklice Mulieris dignitatem czytamy słowa Jana Pawła II: „kobieta jest powołana od początku do tego, aby być miłowaną i miłować” (MD 20). Nie umniejsza to wcale powołania mężczyzn do miłości, ale – przyglądając się dogłębnie temu, kim jest kobieta, co odróżnia ją od mężczyzny, jakie doświadczenia są dostępne tylko jej – widzimy szczególne powołanie do relacji, do macierzyństwa, do troski o życie i o miłość. To jest pewna wyjątkowość dana jej z natury, ze stwórczego aktu Miłości. Te zdolności uwidoczniają się bardzo mocno i szeroko w przestrzeni rodzinnej. Jak pisze Jan Paweł II: „Społeczeństwo najwięcej zawdzięcza geniuszowi kobiety właśnie w tym wymiarze, który bardzo często urzeczywistnia się bez rozgłosu, w codziennych relacjach międzyosobowych, a szczególnie w życiu rodziny.” (List do kobiet z 1995 r.) Zachowajmy jednak otwarte serca  – Papież daleki jest tutaj od stwierdzenia, że nasze miejsce jest tylko w zaciszu domu. Wręcz przeciwnie – ten geniusz, który wielokrotnie nie miał okazji zabłysnąć w innych miejscach, powinien być niesiony – w życie społeczne, polityczne, zawodowe. A nawet jeszcze dalej i głębiej – tego geniuszu kobiet brakuje często w naszych parafiach i wspólnotach, w Kościele. W encyklice o życiu konsekrowanym Jan Paweł II zauważa to bardzo wyraźnie: „Także w dziedzinie refleksji teologicznej, kulturalnej i duchowej wiele oczekujemy od kobiecego geniuszu — nie tylko w tym, co dotyczy specyfiki życia konsekrowanego kobiet, ale także rozumienia wiary we wszystkich jej przejawach. Jak wiele zawdzięcza przecież historia duchowości takim świętym, jak Teresa od Jezusa czy Katarzyna ze Sieny, dwóm pierwszym kobietom wyróżnionym tytułem Doktora Kościoła, i wielu innym mistyczkom, które zgłębiały tajemnicę Boga i Jego działanie w człowieku wierzącym! Kościół bardzo liczy na specyficzny wkład kobiet konsekrowanych w rozwój nauki, obyczajów, życia rodzinnego i społecznego, zwłaszcza w dziedzinach związanych z obroną godności kobiety i z poszanowaniem życia ludzkiego” (Vita consecrata 59).

Nadal w wielu miejscach zamyka się drzwi przed kobietami, niestety, także w Kościele brakuje naszego głosu, naszych charyzmatów (bywa, że księża boją się kobiet albo patrzą na nie podejrzliwie, wiem, wiem). Zdarza się także, że specjalistami od kobiecej duchowości, kobiecego powołania czy od relacji damsko-męskich… stają się mężczyźni, często kapłani. A przecież mamy tak wiele do opowiedzenia o sobie i o nas - sobie nawzajem i naszym wspaniałym mężczyznom. Geniusz ma takie cechy: zachwyca i ciężko go ukryć. Chociaż jak każdy skarb - można go zakopać i jak każdy dar - można go odrzucić.

Czy zatem odnalazłaś już w sobie Twój niepowtarzalny geniusz kobiety? Czy przyjęłaś go? Gotowa, by się nim pochwalić i dzielić?

Katarzyna Marcinkowska

- z wykształcenia filozof (MISH UJ). Szczęśliwa żona Mariusza, mama Irusia i Stefanka. Zafascynowana teologią ciała, filozofią dialogu, nowym feminizmem oraz macierzyństwem w jego wszystkich wymiarach. Szuka wciąż nowych możliwości łączenia teorii z praktyką. Autorka Kalendarza Kobiety 2014, 2015 i 2016 oraz projektu Między Niewiastami. Prowadzi warsztaty, konferencje i spotkania dla kobiet. Wraz z mężem prowadzi konferencje i warsztaty na temat miłości oraz różnic płciowych oraz kurs przedmałżeński „Przepis na Miłość!”. Wierzy w miłość na całe życie, w piękno i prawdę, w „geniusz kobiety” oraz w to, że „dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”.

20 komentarzy

 • DaswGaits

  DaswGaits

  Link do komentarza środa, 21, grudzień 2016 22:50

  adderall uses side effects of aderol . buy generic adderall buying adderall online forum price for adderall adderall s adderall in uk generic adderall name . adderall costs adderall emotional effects adderall pharmacy when was adderall invented. psychological side effects of adderall buy adderall cod adderall adderall buy adderall from mexico .

 • Byrfbex

  Byrfbex

  Link do komentarza niedziela, 11, grudzień 2016 20:43

  roxy 30 pills buy Oxycodone online no rx . how can i get a prescription for oxycodone effects of oxycodone and alcohol buy roxicodone 30mg online generic oxycodone manufacturers mg of oxycodone oxycodone 15mg side effects . oxycodone drug use where can i get pain medication can you buy pills online oxycodone addiction signs. oxycodone 30mg blue percocet 30 mg for sale oxycodone cod can u buy painkillers online .

 • Berwhaky

  Berwhaky

  Link do komentarza sobota, 10, grudzień 2016 06:48

  clonazepam rivotril tablet zapiz 0.5 . order furosemide rivotril withdrawal symptoms clonazepam 0.25 mg side effects clonazepam 0.05 mg clonazepam sleep aid clonazepam 2 . buy clonazepam canada clonazepam schedule clonazepam anti anxiety drug clonazepam. clonazepam name brand clonazepam for sleep disorder withdrawal from clonazepam 1mg clonazepam benzodiazepine .

 • GredJaf

  GredJaf

  Link do komentarza piątek, 02, grudzień 2016 08:12

  clonazepam drugs anxiety medication clonazepam kolonipin clonazepam for anxiety. can u get high off clonazepam clonazepam clonazepam clonazepam .25 mg clonazepam benefits . clonazepam withdrawal treatment clonazepam 1 milligram . lonazep medicine buy acyclovir how to buy clonazepam online clonazepam sedative lonazep 0.25 rivotril drops

 • ZazaIroli

  ZazaIroli

  Link do komentarza piątek, 02, grudzień 2016 04:43

  oxycodone drugs oxycodone online overnight buy oxycodone legally online oxycodone for pain. hydrocodone oxycodone oxy 30mg oxycodone treatment oxycodone use . medication oxycodone endone addiction . oxy ir 10 mg buy Oxycodone fedex delivery oxycodone 10mg side effects oxy online does percocet have codeine in it oxycodone medication

 • PiSuisk

  PiSuisk

  Link do komentarza środa, 30, listopad 2016 06:17

  valium 10 milligrams valium prescription information . valium weight loss diazepam uk online cheap valium for sale buying diazepam online alcohol valium 10 milligrams of valium . valium definition diazepam online shop uk valium pain Buy Valium Online Without Prescription. getting prescribed valium valium tablets for sale diazepam tablets 10mg diazepam 2mg high .

 • LaoSaf

  LaoSaf

  Link do komentarza wtorek, 29, listopad 2016 04:40

  hydrocodone cod vicodines . order vicodin online overnight how long does it take to get addicted to vicodin darvocet n100 dose vicodin how many vicodin to get high what is hydrocodone with acetaminophen . is vicodin still available images of vicodin pills vicodin narcotic vicodin withdrawl symptoms. norco online buying norco online hydrocodone online pharmacy where to buy vicodin online .

 • AswqWraby

  AswqWraby

  Link do komentarza niedziela, 27, listopad 2016 20:47

  clonazepam cost lonazep 0.5 . high dose clonazepam effects of clonazepam withdrawal from clonazepam symptoms clonazepam 0.5 mg tablet clonazepam alprazolam clonazepam .25 mg tablets . clonazepam cost without insurance can clonazepam cause weight loss buy soma generic clonazepam. clonazepam tablets 0.5 mg clonazepam used clonazepam and anxiety where to buy clonazepam online .

 • net

  net

  Link do komentarza piątek, 25, listopad 2016 11:06

  clonazepam 0.5mg tablets side effects clonazepam anti anxiety ic clonazepam clonazepam price. how much clonazepam clonazepam clonazepam uses clonazepam cost without insurance . clonazepam to sleep clonazepam for sale online . clonazepam treatment medication clonazepam chlorazepam medicine side effects of clonazepam 2mg clonazepam tablets klonipin

 • Bytlalia

  Bytlalia

  Link do komentarza wtorek, 22, listopad 2016 23:58

  anxiety medicine clonazepam clonazepam cost . what clonazepam clonazepam 1 mg for sleep buy adipex zoloft rivotril 2mg price colonopin . clonazepam addiction symptoms withdrawal from clonazepam rivotril medicine clonazepam with alcohol. clonotril 0.5mg clonazepam online purchase rivotril 2mg price clonazepam dose for sleep .

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę