Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz!» (Łk 7, 13)

Grey zdemaskowany, czyli o kobiecych pragnieniach

Pięćdziesiąt twarzy Greya. Jakieś skojarzenia? Może te niebieskawe czy też szarawe okładki dobrze wyeksponowane na półkach księgarni? A może zmysłowe plakaty reklamujące film w sezonie ubiegłorocznych walentynek? A może rekomendacje i zachwyty koleżanek? A może krytyczne komentarze pod adresem tej bestsellerowej serii? A może same dobrze wiecie, co jest w środku tej książki?... 

Ale dziś chcę Wam zaproponować znacznie lepszą lekturę. Grey zdemaskowany (wyd. Vocatio 2016). To tylko pozornie książka o książce. Nie jest to streszczenie dla tych pań, które czują się zbyt zawstydzone, by czytać Greya w oryginale. Nie jest to też naukowa analiza i dokładne studium trylogii brytyjskiej pisarki. To książka, której autorki Dannah Gresh i Juli Slattery - chrześcijanki i specjalistki w dziedzinie seksualności kobiet i budowania relacji - szukają odpowiedzi na pytanie: co przyciąga miliony kobiet do literatury erotycznej. Szczególnym bodźcem do ich pracy (którą napisały w zawrotnie szybkim tempie!) było odkrycie, że po takie książki sięgają równie często chrześcijanki jak kobiety dalekie od wiary. Ich wniosek jest zarazem punktem wyjścia dla wielu cennych myśli, którymi dzielą się w swojej książce:

Literatura erotyczna, pornografia czy romanse pozamałżeńskie przyciągają nas głównie wtedy, gdy ignorujemy nasze pragnienia. 

Dannah i Juli skupiły się więc najpierw na nazwaniu pięciu kobiecych pragnień. Pisząc o tych kobiecych tęsknotach, nie uciekły jednak w zbytnie prze-duchowienie - nie zapomniały o integralnej kobiecości (z którą przecież stykają się w swojej pracy na co dzień). Dlatego też nie pominęły np. pragnienia satysfakcjonującego życia seksualnego. Opisując bogactwo kobiecych serc, autorki pokazują jak złudne i powierzchowne zaspokojenie daje literatura erotyczna. Pokazują jak łatwo jest pobłądzić, popierając to świadectwami kobiet. A jednocześnie wskazują też na to jak można prostować swoją drogę, by zgodnie z Bożym planem zaspokajać swoje najskrytsze pragnienia, także te najbardziej intymne. 

Twoja seksualność nigdy nie miała być oddzielona od twoich najgłębszych duchowych i relacyjnych pragnień, ale miała stanowić ich wyraz.

O pięknie kobiecej seksualności autorki piszą, powołując się na własny przykład (a mają czym się dzielić!), a także na przykłady z samego Pisma Świętego! I tak oto naszą cudowną Oblubienicę – tę Całą Piękną, o której codziennie przypomina mi Kalendarz Kobiety 2016 – nazwały… Gorącą Babką!

Śniła o swoim mężu, rozmyślała o jego nagim ciele, planowała seksualne przygody. W kreatywny sposób wykorzystała to, co miała do dyspozycji, by świętować ich seksualność – słowa, swoje ciało, zapachy, jedzenie. W przypływie uczucia zaczęła nazywać tę kobietę Gorącą Babką.

Urzekła mnie bardzo szczerość autorek, ich własne świadectwo i zaangażowanie w tę całą sprawę. One naprawdę walczą i pokazują jak walczyć o samą siebie, o inne kobiety, o mężczyzn i w ogóle o cały nasz świat. Patrzą bardzo szeroko. Patrzą nie jedynie na sposób ludzki, chodzą w Bożym świetle. I pisząc o naszej intymności i naszej misji potrafią wyczytać tak wiele np. z Księgi Nehemiasza! :-) To wspaniała, inspirująca lektura dla tych z nas, które chcą lepiej zrozumieć swoją kobiecość, które chcą walczyć o swoją czystość i o czystość serc oraz spełnienie najskrytszych pragnień innych kobiet.

Jeśli szukasz zaspokojenia swoich pragnień, to będziesz potrzebowała czegoś więcej niż tylko seksualnego przebudzenia. Będziesz potrzebowała duchowego przebudzenia.

Dannah Gresh, Juli Slattery, Grey zdemaskowany, czyli o pragnieniach kobiecego serca i o tym, co się kryje za kulisami literatury erotycznej, ograbiającej kobiety z prawdziwej intymności, wyd. Vocatio 2016.

** Fragmenty pisane kursywą to cytaty z książki Grey zdemaskowany.

  • Oceń ten artykuł
    (16 głosów)
  • Dział: Mój Blog
  • Czytany 9261 razy
Katarzyna Marcinkowska

- z wykształcenia filozof (MISH UJ). Szczęśliwa żona Mariusza, mama Irusia i Stefanka. Zafascynowana teologią ciała, filozofią dialogu, nowym feminizmem oraz macierzyństwem w jego wszystkich wymiarach. Szuka wciąż nowych możliwości łączenia teorii z praktyką. Autorka Kalendarza Kobiety 2014, 2015 i 2016 oraz projektu Między Niewiastami. Prowadzi warsztaty, konferencje i spotkania dla kobiet. Wraz z mężem prowadzi konferencje i warsztaty na temat miłości oraz różnic płciowych oraz kurs przedmałżeński „Przepis na Miłość!”. Wierzy w miłość na całe życie, w piękno i prawdę, w „geniusz kobiety” oraz w to, że „dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę